\

Podstawowe elementy konstrukcji dachu

Budowę dachu rozpoczyna się od stworzenia jego konstrukcji. Inaczej jest ona zwana więźbą. Istnieją różne rodzaje więźby dachowej.

Projektując dach od razu bierze się pod uwagę jak, w związku z jego kształtem, powinna wyglądać więźba. Oczywiście im bardziej skomplikowany kształt dachu, tym trudniej wykonać jego konstrukcję. Wiąże się też to z większymi kosztami. Okazuje się, że bardziej skomplikowane konstrukcje trudniej zabezpieczyć przed różnymi czynnikami atmosferycznymi, co oznacza że dach może nie być całkowicie ocieplony czy też przeciekać. Dlatego decydując się na jakiś oryginalny projekt warto się upewnić, że wykonująca dach ekipa to prawdziwi specjaliści. Natomiast najczęściej spotykane rodzaje konstrukcji dachowych to tak zwana konstrukcja krokwiowa, krokwiowo-jętkowa oraz płatwiowo-kleszczowa. Są one stosunkowo proste i uniwersalne. Można też stosować na nich właściwie każdy rodzaj pokrycia dachowego.

Więźba dachowa powstaje ze specjalnie przygotowanego drewna. Przede wszystkim musi być ono wcześniej odpowiednio wysuszone. Kolejna ważna sprawa to impregnacja drewna. Chodzi o to, aby maksymalnie jak najlepiej zabezpieczyć konstrukcję dachu przed takimi niebezpieczeństwami jak ogień, wilgoć, korniki czy grzyby. Najbardziej skuteczna jest impregnacja próżniowo-ciśnieniowa.

Kiedy konstrukcja dachu jest już gotowa można zając się jego ocieplaniem. Zwykle używa się do tego waty szklanej. Kolejny krok to pokrywanie dachu wybranym materiałem. Najefektowniej wygląda ceramika. Dachówki ceramiczne są również bardzo wytrzymałe, ale nie należą też do najtańszego rodzaju pokrycia dachowego.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 25298 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zjr/public_html/2022.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/konstrukcja-dachu/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/zjr/public_html/2022.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/zjr/public_html/2022.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/zjr/public_html/2022.pl/wp-includes/functions.php(3743): ob_end_flush() #2 /home/zjr/public_html/2022.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/zjr/public_html/2022.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/zjr/public_html/2022.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/zjr/public_html/2022.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/zjr/public_html/2022.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435